Düşük Kalorili Diyetlerle Mutluluğunuzdan Olmayın!

Düşük Kalorili Diyetlerle Mutluluğunuzdan Olmayın!

Tuğba Kut

Yemek yemek hepimiz için en özel sosyalleşme araçlarından biridir. Karın tokluğu dışında psikolojik olarakta yemek yemek ve psikolojik doygunluk sağlamak isteriz. Besinlerin seratonin salgılatarak bizi mutlu ettiği gerçeğini de göz önünde bulundurursak, sevdiğimiz besinleri tamamen hayatımızdan çıkartarak asla psikolojik doygunluğa ulaşamayız. Durum böyleyken bir anda almadığımız kiloları bir anda vermeyi istemek ve düşük kalorili, bizi mutlu etmeyen, kendimizi zorlayarak yaptığımız diyetlere başvurmak neden?

Kendinize uygun bir diyet seçmezseniz, o diyetini bir süre uygular, sıkılır ve bırakırsınız. Bu durumda metabolizmanıza zarar verir, verdiğiniz birkaç kiloyu da normal beslenmenize dönünce fazlasıyla geri alırsınız. Metabolizmamız az kalori ile beslendiğinde kendini yavaşlatır, bir süre sonra enerji için yağ yakımına başlar. Ancak siz diyeti bırakıp tekrar eski beslenmenize döndüğünüzde, yavaşlayan metabolizma tekrardan düşük kaloriye dönülecek korkusuyla gelen besinleri yağ olarak depolamaya başlar. O yüzden bırakın kendinize eziyet etmeyi ve bir uzmana danışarak, kendinize uygun sağlıklı beslenme programlarıyla verin fazla kilonuzu.

Unutmayın; bir şeylerden vazgeçmeden başka bir şeyi seçemezsiniz. Yeni alışkanlıklar edinmek, sağlıklı yaşamak ve gelecek yaşlarınıza, bedeninize yatırım yapmak için yeni yollar seçin.

whatsapp