Yiyecek ve beslenmeyi her bireyin özelliklerine ve içinde bulundukları yaşam anına göre uyarlamak esastır.

Cinsiyete, yaşa, bazal metabolizmaya, yaşam ritmine, fiziksel aktivite derecesine, genel sağlık durumuna vb. bir diyet veya başka bir diyet uygulanacaktır.

Sporun içinde de aynı şey oluyor. Kişisel özelliklerimize, uygulanan spor türüne, yoğunluğuna, sıklığına, profesyonel düzeyde olup olmadığına bağlı olarak…. Bir rejim uygulanacak. Tüm bunların verilecek diyet üzerinde büyük etkisi vardır.

Ayrıca, egzersiz yaptığımızda, iyileşmeyi iyileştirmek, yaralanmalardan kaçınmak, performansı artırmak için ne ve ne zaman yiyeceğimizi bilmek çok önemlidir ….

"Artan diyet", "Crossfit diyet" ile "Yüksek performanslı diyet" ile "Hipertrofik diyet" veya "Kas kazanmak için diyet" ile aynı şey değildir ...

Bu nedenle, her vaka için bir beslenme kılavuzu geliştirecek bilgiye sahip olmamız gerekir.

Spor modalitesine bağlı olarak yağ alımını (tercihen kalp-sağlıklı), protein dozunu ve tüketilecek karbonhidrat miktarını akılda tutmak hayati önem taşır.

Ve ... spor takviyesine ihtiyacınız var mı? Her zaman değil, ancak birçok durumda dokuların iyileşmesini iyileştirmemize yardımcı olduğu ve optimal kas yenilenmesini desteklediği için tavsiye edilir.

İhtiyaca göre çeşitli proteinler (veganlar da vardır), BCAA'lar, Kreatin, Glukozamin, ZMA, Tribulus, Kondroitin, Omega 3, ...

İyi bir sporcunun temelleri antrenman, sıvı alımı, dinlenme (antrenman seansları arasında ve gece) ve yemektir. Bu temelleri karşılamadan, takviyelerin ve diyet takviyelerinin kullanımı saçma ve kesinlikle daha az etkilidir.

Son olarak, herhangi bir besin takviyesinin kullanımının ve ona eşlik eden diyetin uzman bir Diyetisyen - Beslenme Uzmanı tarafından yönlendirilmesi gerektiğini eklemeniz yeterli, çünkü bir arkadaşa hizmet eden şey bize uymayabilir.

whatsapp