Tercih Sizin: Bulgur mu? Kinoa mı?

Tercih Sizin: Bulgur mu? Kinoa mı?

Tuğba Kut

Kinoa son zamanlarda çok sık duyduğumuz bir besin. Peki nedir bu kinoa? Bahsedildiği kadar mucizevi etkileri var mıdır? Bir de bulgur var uzun zamandır bildiğimiz, kullandığımız bir besin. İkisininde besin değerlerini inceleyip ne gibi farklar var bir göz atalım istedim. İşte buyrun kinoa ve bulgur:

Bulgur buğdaydan yapılan, tahıl grubundan sayılan önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Protein değeri düşüktür. İçerdiği lif sayesinde konstipasyona (kabızlık) iyi gelir. Glisemik indeksi düşük olduğundan uzun süre tok tutar ve diyabetliler tarafından da tüketilebilir. Kolesterol içermez. Zengin folik asit içeriği sayesinde gebeler için harika bir besindir. Folik asit hamilelikte bebeğin zeka gelişimi için çok önemlidir. B12 dışındaki bütün B vtaminlerini içerir ki B1 vitaminleri sinir ve sindirim sistemimiz için gereklidir.

Kinoa ise Latin Amerika'da 7 bin yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmiş, protein içeriği yüksek, demir içeren bir tahıl türüdür. A, B, C, D ve K gibi birçok vitamini içerir. Kolesterol içermez. Gluten içermediği için çölyak veya gluten intoleransı olanlara, yüksek protein içeriğinden dolayı veganlara, demir içeriğinden dolayı kansızlık problemi olanlara tavsiye ettiğim bir besindir. Ayrıca glisemik indeksi tıpkı bulgur gibi düşük olduğundan, diyabetik hastalar da tüketebilir. Kinoa aynı zamanda manganez, bakır, fosfor ve magnezyum içerir. Lif içeriği sayesinde konstipasyon yaşayanlara önerilir.

Ancak kinoa ülkemizde yetişmediğinden dolayı pahalı bir besindir. Bu karşılaştırmayı tam da bu yüzden yapmak istedim. Kinoa alamıyorsak, bizim kültürümüzde çokça kullanılan bulgurumuz var. Bulgurun besin değerleri ve faydaları da yabana atılacak cinsten değil hani.

Sağlıkla kalın.

whatsapp