Bahar Yorgunluğuna Teslim Olmayın!

Bahar Yorgunluğuna Teslim Olmayın!

Tuğba Kut

Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratır. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili olur. Ayrıca bahar aylarında, aslında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna aynı uyumu gösteremez ve yorgunluk hissi artar. 

Siz de kendinizi yorgun, mutsuz ve dikkatsiz hissediyorsanız beslenmenizde ve bedensel aktivitelerinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Böylece hem bahar yorgunluğuna teslim olmazsınız hem de yaklaşan yaz aylarına sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Bahar aylarının sebze ve meyve listesini buzdolabınıza asarak ilk adımı atabilirsiniz!

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

 • Bahar yorgunluğu, hipertansiyon, saç dökülmesi, sindirim sorunları, cilt kuruluğu, nefes alma zorluğu, midede gastrit, bazı hormon seviyelerinde artış, baş dönmesi, artan nem oranı ile birlikte vücut dengesinin bozulması, depresyon ve halsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var.
 • Öğün araları 2.5-3 saat arayla olmalı, uzun süre aç kalınmamalı ve birden yemeğe yüklenilmemelidir.
 • Günlük sıvı tüketiminin artırılması, baharda değişen hormonal ve çevresel etkilerin vücudunuzda yaratacağı ödemi azaltacağından oldukça önemlidir. Günde ortalama 10-14 bardak arası su tüketilmelidir.
 • Kola ve kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler stresi ve vücuttaki ödemi arttıracağından uzak durulması gereken içeceklerdir. Onların yerine su, az tuzlu ayran, yarım yağlı süt ve az şekerli kompostolar tercih edilmelidir.
 • Rahat ve verimli uykuya dikkat edilmeli, geç saatlerde yatılmamalı ve geç saatlerde uyanılmamalıdır.Yatmadan önce, uyumaya yardımcı, rahatlatıcı ve sindirim düzenleyici bitki çaylarını (rezene çayı-yeşil çay gibi) içmek faydalı olacaktır.
 • Aşırı tuz tüketimi vücutta su birikimi arttırarak yorgunluk hissini artırabileceğinden fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

bahar yorgunluğu ve beslenme ile ilgili görsel sonucuBasit Karbonhidrat Uykunuzu Getirir!

 • Hafif yürüyüş ve egzersiz, hormonal dengeyi düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve ödemin atılmasında faydalı olur. Bu nedenle mutlaka düzenli olarak spor yapılmalıdır. Günlük 30 dakika ya da her gün 45-50 dakikalık hafif tempolu yürüyüşleri alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Basit karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerin (hamur işleri, şerbetli tatlılar, fazla miktarda pilav, makarna ve ekmek, kızartma, kavurma vb.) tüketimi uyku ve yorgunluk halini artıracağından ölçülü tüketilmelidir. Bunları yerine kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, sütlü tatlılar, haşlama, fırın, ızgara tarzı yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Mevsimiolan sebze ve meyveler düzenli olarak tüketilmelidir.

Şimdi Vitamin Zamanı

 • http://www.gittimgordumgeldim.com/wp-content/uploads/2013/07/Sportif-21.pngB grubu vitaminler bahar stresini azaltmakta bize yardımcıdır. Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünlerinden bolca B vitamini alabilirsiniz.
 • Antioksidan vitaminler, vücudumuzun zararlı çevresel etkilere karşı koruyuculuğunu arttır. C, E ve A vitamini, selenyum ve çinko güçlü antioksidan özelliğine sahip vitaminlerdir. Bu vitaminleri doğal yollardan alabilirsiniz:

C vitamininden zengin besinler: Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

A vitamininden zengin besinler: Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

E vitamininden zengin besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

Selenyumdan zengin besinler: Balık, deniz ürünleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

Çinkodan zengin besinler: Etler, balık, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, kepekli tahıl ürünleri ve mantar.

 

Bitki Çayları Gününüzden Eksik Olmasın

Kuşburnu: C vitamininden zengindir ve bahar yorgunluğuna çok iyi gelmektedir.

Melisa Çayı: Uyku sorunları, stresi azaltma, sinirleri azaltma da etkilidir.

Papatya Çayı: Antibakteriyel özelliktedir. Sakinleştirici etkisiyle stresi azaltmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. bitki çayları ile ilgili görsel sonucu

Bahar da Her Gün Mutlaka:

 • 4-5 porsiyon taze mevsim meyvesi
 • 2-3 porsiyon taze mevsim sebzesi
 • En az 2 su bardağı az yağlı süt ya da yoğurt ya da cacık ya da ayran ya da kefir
 • Bol su
 • 1 öğün sebze, diğer öğünde haşlama veya ızagara olacak şekilde et, düzenli saatlerde ve 3 saati geçmeyecek aralıklarla tüketmemiz gerekir.

Bu Listeyi Buzdolabınıza Asın!bahar yorgunluğu ve beslenme ile ilgili görsel sonucu

Her mevsimde olduğu gibi bahar aylarında da beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, besinleri mevsiminde ve taze olarak tüketmektir. Alışverişlerinizde mevsimine göre çıkan besinleri tercih edin ve bunları taze olarak pişirip tüketin. Bahar aylarında sağlıklı beslenmek istiyorsanız aşağıdaki listeyi saklamanızda fayda var:

 

 

 

Mart:

Balık: Levrek, kalkan, kefal, tekir ve midye.
Sebze: Ispanak, havuç, pırasa, kırmızı turp ve brokoli.
Meyve: Elma ve muz.

Nisan:

Balık: Kalkan, kılıç, kırlangıç, tekir, barbunya, mercan, kayabalığı ve midye.
Sebze: Taze soğan, taze sarımsak, kuşkonmaz, taze kekik, bakla ve marul.
Meyve: Can erik.

Mayıs:

Balık: Barbunya, ıstakoz, levrek, tekir, kılıç, kırlangıç, dilbalığı, iskorpit, pavurya ve karides.
Sebze: Enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates ve salatalık.
Meyve: Çilek, yeşil erik, malta eriği, dut.

whatsapp